Pantokrator – Korfu z innej strony

Wyspa Korfu kojarzy się z pięknymi plażami i rajskimi widokami. Miłośnicy gór znajdą tu jednak także coś dla siebie. Góra Pantokrator to najwyższe wzniesienie na wyspie liczące 906 m. n.p.m. Warto je zdobyć, ponieważ ze szczytu roztaczają się piękne widoki na całą okolicę. Oprócz tego znajduje się tu niewielki monastyr. Na Pantokratora wiedzie asfaltowa, ale dosyć kręta droga, dlatego można dostać się na szczyt samochodem. Inne rozwiązanie to zdobycie wzniesienia na własnych nogach. Dlaczego warto?

Pantokrator na Korfu

Góra Pantokrator znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. Najwygodniej oczywiście dojechać na szczyt autem, chociaż mało doświadczony kierowców może zniechęcić kręta droga. Miłośnicy pieszych wędrówek po górach mogą zaś zdobyć szczyt pieszo kierując się zaznaczonym na żółto szlakiem, który spotyka się w pewnym momencie z asfaltową drogą. Oczywiście konieczne są w tym przypadku odpowiednie buty, a ponieważ ścieżka wiedzie przez zarośla, rozsądnie będzie też – oprócz zapasu wody i nakrycia głowy – wziąć na wyprawę długie spodnie. Wyjście na Pantokratora daje niemało satysfakcji, warto więc podjąć taką próbę.

Pantokrator Korfu

Widoki z Pantokratora

Ponieważ Góra Pantokrator jest najwyższym wzniesieniem na Korfu i znajduje się zaledwie 3,5 km od brzegu morza, ze szczytu roztacza się przepiękny widok na okolicę. To właśnie z tego powodu miejsce cieszy się tak dużym zainteresowaniem turystów – z Pantokratora zobaczymy nie tylko spory fragment samej wyspy, ale też można dostrzec z niego wybrzeża Albanii. Dla widoków z całą pewnością warto odwiedzić to miejsce.

Więcej moich zdjęć znajdziecie tu: Pantokrator.

Monastyr na Górze Pantokrator

Pantokrator odgrywał znaczącą rolę dla miejscowej ludności już w czasach starożytnych. Na szczycie wzniesienia znajdowała się niegdyś świątynia Zeusa, na miejscu której wybudowano w XIV wieku pierwszy klasztor i kościół Pantokratora, od którego góra wzięła swoją nazwę. Dwa stulecia później świątynia została zniszczona, a obecne zabudowania pochodzą z XVII wieku, najważniejszą część klasztoru stanowi kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Znajdują się w nim osiemnastowieczne freski oraz pochodzący z tego samego okresu ikonostas. Miejsce jest chętnie zwiedzane przez turystów, którzy dotarli na szczyt, i robi wrażenie, chociaż nie należy do największych budowli sakralnych. Najbliższe otoczenie wyglądałoby znacznie lepiej, gdyby nie wspomniany już maszt i nadajniki. Miejsce warto jednak odwiedzić i z całą pewnością powinno znaleźć się na mapie wycieczkowej każdego turysty odwiedzającego Korfu.