Czy warto wybrać się do Kaliningradu?

Rosyjska eksklawa to najrzadziej odwiedzany sąsiad Polski. Niedoceniany turystycznie, wielu osobom kojarzy się wyłącznie z szarymi blokami, pozostałościami po Związku Radzieckim i bazami wojskowymi. W dzisiejszym tekście postaram się jednak pokazać jego stolicę – Kaliningrad (Królewiec) z czysto turystycznej perspektywy.

Na początek – wiza do Rosji

Na wstępie jeszcze krótka informacja odnośnie wizy. Tak, aby wjechać na teren Obwodu Kaliningradzkiego, trzeba wyrobić wizę do Rosji. Nie jest to jednak aż tak skomplikowane, jak może się wydawać, choć kosztuje minimum 350-400zł. Na moim blogu opisałem krok po kroku jak najłatwiej wyrobić wizę do Rosji – https://powroty.do/kaliningrad/wiza-do-rosji-ile-kosztuje-poradnik

Zwiedzamy Kaliningrad

Bazar i Muzeum Bursztynu

Główny rynek w mieście, nazywany również centralnym, to dobry początek na rozpoczęcie naszej wycieczki. Jest to dość sporej wielkości bazar. Jako, że to dumny przedstawiciel znanych nam z dawnych lat targowisk, kupimy tam praktycznie wszystko. Nieopodal, bo parę minut na pieszo znajduje się też Muzeum Bursztynu.

Plac Zwycięstwa i cerkiew

Prospekt Lenina to ulica miasta, jego reprezentacyjna część. Łączy on ze sobą główny plac miasta, czyli Plac Zwycięstwa – swoją drogą kolejne typowe miejsce dla wschodnich miast, z dworcem kolejowym. Po rosyjsku nazywa się go także Placem Pobiedy, na którym odbywają się wszystkie defilady, przemarsze i uroczystości narodowe. Kiedyś stał na nim również pomnik Lenina, lecz dzisiaj zastępuje go obelisk. W niedalekiej odległości znajduję się również główna świątynia miasta – sobór Chrystusa Zbawiciela.

Dom Sowietów

Uwagę z pewnością zwróci Dom Sowietów. Po wyburzeniu ruin Zamku Królewieckiego na polecenie Breżniewa, miał tutaj stanąć okazały budynek administracji radzieckiej. Nikt do dzisiaj nie wie co tak naprawdę zrobić z pustostanem, jednak co jakiś czas pojawiają się nowe koncepcje. Żadnej nie udało się zrealizować. Na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej budynek ten najprawdopodobniej zostanie zasłonięty billboardami.

Muzeum Morskie

Dla poszukiwaczy wiedzy morskiej idealne będą odwiedziny w Muzeum Oceanu Światowego. Ilość eksponatów, okrętów i łodzi może zaskakiwać. Wszystko co ma związek z morzem zostało zebrane w jednym miejscu – rybołówstwo, marynarka morska i powietrzna, te jedynie część ekspozycji.

Dom Iskusstv

Jak już wcześniej zostało wspomniane w mieście na głównym placu znajdował się pomnik Lenina. Został on jednak przeniesiony do placu przed Domem Iskusstv. Osobliwy dom kultury ma się dobrze i nawet podczas naszego pobytu miał tam miejsce koncert.

Zobacz więcej

Więcej informacji o Obwodzie Kaliningradzkim (7 artykułów) znajdziecie na moim blogu:
https://powroty.do/obwod-kaliningradzki-atrakcje-ciekawe-miejsca