Arcos de la Frontera

Acros należące do białych miasteczek jest, bez wątpienia, jedną z najbardziej typowych i niesamowitych Andaluzyjskich osad, położona na szczycie wapiennej skały z widokiem na El Rio Guadalete. Jej uliczki są pełne uroku i wspaniałej scenerii.

Wyjątkowa lokalizacja i piękna architektura Arcos sprawiły, że w 1962 roku miasto okrzyknięto narodowym zabytkiem. Aby dojść na szczyt miasta, gdzie znajduje się zamek Castillo de los Arcos wybudowany z piaskowca, trzeba wspinać się stromymi i krętymi uliczkami, pełnymi uroczych zaułków i kawiarenek. Z tarasu widokowego rozpościera się przepiękny widok na dolinę i otaczający krajobraz.

Arcos de la Frontera podzielone jest na dwie części – nowsza u podnóża skały oraz stare miasto ciągnące się aż do samego szczytu. W samym sercu starówki znajduje się wybrukowany Plaza de Cabildo, który ma podwójna funkcję, bo pełni też role parkingu, przez co trochę traci na uroku. Na jego południowej stronie znajduje się taras widokowy, który może przysporzyć kłopotów ludziom mającym lęk wysokości, ponieważ usytuowany jest na 150 metrowym klifie.

Najbardziej charakterystyczną cechą miasta są bardzo wąskie uliczki jak Calle Cuna i Calle Maldonaldo, z licznymi Palacios, zbudowanymi przez szlachtę miejską w 18 wieku. W Arcos de la Frontera można spotkać wiele barów tapas, które skupiły sie wokół Callejón de las Monjas. Podobno jednym z lepszych barów jest Meson El Patio, w pobliżu kościoła Santa Maria, przypominający jaskinię, i ma posiada atrmosferę. Jeśli chcecie odwiedzić droższa restauracje, warto zajrzeć do El Convento w Marques de Torresoto, które znajduje sie w XVII wiecznym pałacyku i posiada bogatą kartę dań. Taras z luksusowym zajazdem Parador na Plaza del Cabildo, to miejsce do skosztowania dobrego drinka i podziwiania pięknych widoków na Arcos. W dolinie miasta płynie rzeka Guadalete otoczona gajami oliwnymi i pomarańczowymi.

Wśród zabytków na uwagę zasługują:

Ayuntamiento (Ratusz) – Pl. del Cabildo
Warto zwrócić uwagę na jego piękny portal z XVII w. Wewnątrz zachowały się kasetony w stylu mudejar o wielkiej wartości artystycznej. Ratusz posiada także obrazy takich artystów jak Prieto oraz Joaquin Caballero.

Casco Antiguo (Stare Miasto)
Znajduje się tam wiele interesujących budynków i zabytków. Do dziś zachowane są typowe zabudowania arabskie.

Castillo Ducal (Zamek Ducal) – Pl. del Cabildo
Został zbudowany na pozostałościach po muzułmańskiej twierdzy. Przebudowany w XV w. Zbudowany jest na planie kwadratu z wieżami na rogach. Obecnie jest własnością prywatną.

Iglesia de San Pedro Apóstol (Kościół Świętego Piotra Apostoła) – calle San Pedro s/n
Jest to gotycka świątynia wzniesiona w XIV w. Później dodano elementy barokowe, takie jak fasada i wieża. Wewnątrz kościoła na szczególna uwagę zasługują: ołtarz główny z XV w., kaplica chrzcielna z XVI w. oraz kaplica Świętej Barbary.

Iglesia de Santa María (Kościół Świętej Marii) – Pl. del Cabildo
Jest to wielka świątynia w stylu gotycko-mudejar z XV w., posiadająca wspaniały portal. Wewnątrz znajdują się trzy nawy wykończone sklepieniem krzyżowym. Warto zwrócić uwagę na kaplice, obrazy Francisco Ricci i Alonso Cano, renesansowy ołtarz główny z XVII w. oraz organy i chór.

Palacio del Mayorazgo – calle Maldonado s/n
Obecnie w pałacu tym mieści sie Dom Kultury. Uwagę przyciąga jego renesansowa fasada z XVII w. oraz przestronne patia z krużgankami. Jego salony wykończone są pięknymi kasetonami.

Puerta de Matrera (Brama Matrera)
Tworzyła część murów obronnych wokół miasta, wzniesionych przez Arabów w XI w. Do obecnych czasów zachowała się jedna z wież tej bramy, o nazwie de la Traicion, czyli Wieża Zdrady.

Museo de San Pedro (Muzeum Świętego Piotra) – calle San Pedro s/n
Posiada takie cenne przedmioty jak: relikwiarze, kandelabry, biżuteria i kielichy mszalne, pochodzące z czasów świetności kościoła Świętego Piotra, w którym znajduje się to muzeum.

Podczas Wielkiego tygodnia w Arcos de la Frontera odbywa się, jak w każdym Andaluzyjskim mieście wiele procesji i inscenizacji. Na uwagę zasługuje, odbywająca sie w Niedzielę Wielkanocną impreza zwana “Toro de Aleluya”. Jest to gonitwa byków podobna do fiesty San Fermin w Pampelunie, z tym że na ulicę wypuszczane są tylko dwa byki: jeden w południe i drugi o godzinie 15.00.

W mieści warto kupić tradycyjną ceramikę z Sierra de Cádiz, dekorowaną ręcznie, oraz Tortas, rodzaj ciastek, które można zakupić w bramie klasztoru Madres Mercedarias Descalzas.