Wiemy, gdzie Polacy wyjeżdżali na wakacje!

Morze, góry i… Węgry. Te rejony najchętniej wybierali Polacy podczas tegorocznych wakacji za pośrednictwem nocleg.pl.

Nocleg.pl przeprowadził badania na grupie swoich klientów i przeanalizował kierunki ich wyjazdów. Okazało się, że w czasie wakacji (lipiec–sierpień) Polacy najchętniej odwiedzili nadmorskie miejscowości (40 proc.). Do najpopularniejszych miejsc należy Gdańsk, Jastrzębia Góra oraz Kołobrzeg.

Drugi kierunek to Zakopane (30 proc.). Na podium znalazł się również Kraków (7 proc.). Najmniejszą liczbę turystów przyciągnęły województwa znajdujące się w sercu Polski i na jej wschodniej ścianie, takie jak łódzkie, podlaskie czy lubelskie.

– Plany urlopowe Polaków wiążą się z wysokością zarobków oraz liczbą członków rodziny. Wakacyjne wydatki najbardziej obciążają portfele małżeństw z dziećmi. Z tego powodu na zagraniczne wycieczki częściej wyjeżdżają młodzi, a rodzice z dziećmi korzystają z uroków polskich regionów – mówi Karolina Solis z Nocleg.pl.

Modne miejsca za granicą

81 proc. Polaków na miejsce zagranicznych wakacji wybrało Węgry. Najchętniej odwiedzili Hajduszoboszlo, Budapeszt i Eger. Na drugim miejscu wśród trendy kierunków znalazła się Słowacja (9 proc.). 5 proc. Polaków wybrało Chorwację.

– Coraz mniejszą popularnością cieszą się takie kraje jak Estonia, Holandia czy Słowenia. Prawdziwym zaskoczeniem jest też niska liczba rezerwacji we Włoszech i Bułgarii – dodaje Solis z Nocleg.pl.

Ile wydają Polacy na wakacjach?
Chociaż sezon wakacyjny za nami, są osoby, które na wczasy wybiorą się we wrześniu. Większość spośród nich decyduje się na spędzenie czasu wolnego poza domem. Według badania przeprowadzonego przez Diners Club Polska wynika, że taką decyzję podjęło w tym roku 60 proc. Polaków. 25 proc. ankietowanych przyznaje, że wyda na ten cel więcej niż 2 tys. zł. Na wydatki w kwocie od 4-10 tys. zł pozwoli sobie niecałe 8 proc.

Wyniki badania European Barometr 2016 podają, że średnie wydatki Polaków na podróżowanie wynoszą 14 proc. planowanych wydatków. Więcej na ten cel przeznaczają Bułgarzy (ponad 17 proc.), Litwini (16 proc.) i Szwedzi (15 proc.). Najmniejszy w Europie budżet na wydatki planują Niemcy (4 proc.).

Większość rodaków nie zadłuża się na pokrycie kosztów wyjazdu. Wydatki finansują dzięki oszczędnościom i bieżącym pensjom. – Wakacje zdecydowanie częściej planują mieszkańcy dużych i średnich miast. Często zdarza się, że młodym osobom i studentom część kosztów związanych z urlopem pokrywają najbliżsi. Dorośli oraz rodzice zazwyczaj samodzielnie finansują wydatki – dodaje Solis.
Źródło: Nocleg.pl

fot. materiały prasowe