Ecija – barokowe miasto w środku Andaluzji

Ecija to miasto położone pomiędzy Sevillą i Cordobą, na nizinie, przez co latem temperatury sięgają tutaj 50 stopni Celsjusza! Jednak niech nikogo nie zraża ta temperatura, bo warto tu przyjechać.

Ecija leży u podnóża rzeki Genil, dopływu rzeki Guadalquivir. Ze względu na bardzo wysokie temperatury latem, Ecija jest również nazywana La Sartén (patelnia). Upały latem bywają tutaj nie do zniesienia. Założona przez Greków (Astigis), w czasach rzymskich nosiła nazwę Augusta Firma.

Miasto słynie z 11 wież kościelnych, które górują nad miastem i widać je z daleka. Charakterystyczny jest ich barokowy styl. Każda jest inna, każda bogato zdobiona, każda błyszczy z daleka dzięki zdobieniom z kolorowych płytek ceramicznych. W mieście zachowały się też wspaniałe domy pochodzące z XVIII wieku, gdy lokalna szlachta kupowała posiadłości w mieście. Wiele z tych dworów charakteryzuje się szczególną architekturą Flamboyant (kierunek w schyłkowym okresie architektury gotyku, nazywany płomienistym. Występował przede wszystkim na terenie Francji w XV wieku. Cechowała go drobiazgowość i nadmiar detali, rzeźby). Niestety w 1757 w czasie wielkiego trzęsienia ziemi wiele z tych budynków uległo zniszczeniu, jedynie wieże kościelne zostały odrestaurowane, co pochłonęło znaczne koszty.

Spacerując uliczkami miasta, na każdym kroku można natknąć się na budowle czy kościoły charakterystycznie zdobione w barokowym stylu. Najlepiej widać to chyba przy c/Castellar, wzdłuż której na całej długości biegnie pięknie malowana i rzeźbiona fasada ogromnego Palacio de Penaflor. Warto też zobaczyć wspaniałą, polichromową wieżę kościoła Santa Maria, która góruje nad głównym placem miasta, Plaza de Espana, oraz piękny XVII wieczny Palacio de Benjameji przy c/Castillo, na południe od głównego placu, w którym znajduje się Muzeum Miejskie.

Centalna, była do niedawna wielkim stanowiskiem archeologicznym. Na wykopaliska natrafiono przypadkiem, gdy władze miasta chciały zbudować parking miejski pod placem. Wówczas natrafiono na mauretański cmentarz z tysiącem mogił, pod którym kryła się dużo większa sensacja – rzymska świątynia z kompleksem łaźni. Przez długi czas plac był jednym wielkim stanowiskiem archeologicznym, a władze wstrzymały budowę parkingu, jednak obecnie plac jest już zasypany i odrestaurowany, pod nim zbudowano miejski parking, a na środku placu są specjalne stanowiska przykryte szkłem, gdzie można oglądać zabezpieczone wykopaliska.

Jednym z największych odkryć w czasie odkopywania zabytków była Amazona de Ecija, przepiękny, prawie nietknięty posąg z I wieku, przedstawiający Amazonkę opatrtą o filar. Rzeźba naturalnych rozmiarów została odkryta w 2002 roku. Ze względu na ogromną różnorodność archeologicznych odkryć, które zostały tutaj dokonane, Ecija jest uważana za jeden z najbogatszych artystycznie i kulturalnie ośrodków z południowej Hiszpanii.

Przy Plaza de Espana znajduje sie informacja turystyczna, gdzie można zasięgnąć pomocy w odszukaniu trzydziestu innych zabytków na terenie miasta.

Spośród lokalnych produktów na uwagę zasługują mydła, tekstylia, oliwa oraz czekolada. Miasto słynie też z wyrobów skórzanych oraz ceramiki. Okolica znana jest także z hodowli koni.