Portugalia

portugal-flag
Portugalię kojarzymy zazwyczaj z urodą Lizbony i Porto oraz wyjątkowo pięknym nadmorskim wybrzeżem, obfitującym w mini kurorty i urokliwe plaże, ale kraj ten ma zdecydowanie więcej do zaoferowania. Wprost ma takiego miejsca w Portugalii, które nie zachwyciłoby pięknem krajobrazu, urokliwą architekturą czy pyszną kuchnią. Portugalia to ojczyzna odkrywców, portów i zabytków . Do czasów wielkich odkryć ten fragment Półwyspu Iberyjskiego, na którym znajduje się Portugalia uznawany był za koniec świata. Teraz dla wielu jest najpiękniejszym zakątkiem w tej części Europy.

Portugalia - Informacje ogólne

Portugalię kojarzymy zazwyczaj z urodą Lizbony i Porto oraz wyjątkowo pięknym nadmorskim wybrzeżem, obfitującym w mini kurorty i urokliwe plaże, ale kraj ten ma zdecydowanie więcej do zaoferowania. Wprost ma takiego miejsca w Portugalii, które nie zachwyciłoby pięknem krajobrazu, urokliwą architekturą czy pyszną kuchnią. Portugalia to ojczyzna odkrywców, portów i zabytków . Do czasów wielkich odkryć ten fragment Półwyspu Iberyjskiego, na którym znajduje się Portugalia uznawany był za koniec świata. Teraz dla wielu jest najpiękniejszym zakątkiem w tej części Europy.

Portugalię kojarzymy zazwyczaj z urodą Lizbony i Porto oraz wyjątkowo pięknym nadmorskim wybrzeżem, obfitującym w mini kurorty i urokliwe plaże, ale kraj ten ma zdecydowanie więcej do zaoferowania. Wprost ma takiego miejsca w Portugalii, które nie zachwyciłoby pięknem krajobrazu, urokliwą architekturą czy pyszną kuchnią.

Jeśli zależy nam najbardziej na piasku, słońcu i morzu, to Portugalia jest doskonałym wyborem. Latem portugalskie wybrzeże zapewnia niemal bezchmurne niebo i piękne plaże, które ciągną się od granicy z Hiszpanią (ostatnia stacja nadmorskiego pociągu, który objeżdża portugalskie plaże, to Caminha, a ostatnia, „najzimniejsza” – bo najbardziej północna – plaża jest w miejscowości Moledo), przez Lagos na południu kraju, słynące z imprezowego charakteru i tłumów surferów w sezonie, aż po urokliwe miejsca na lądzie i wyspach wzdłuż południowego wybrzeża: od Portimao, przez Faro i Tavirę. Popularne,  niezwykle urokliwe „przystanki”, to: Peniche, znane przede wszystkim z corocznych międzynarodowych zawodów surferskich i wyjątkowo pięknych, wysokich fal; Nazare – urokliwy, niewielki kurort, słynący z pysznych owoców morza, ale także z jednych z najwyższych i najbardziej imponujących fal na świecie – raj dla odważnych surferów; wreszcie Viano do Castelo – miasteczko, gdzie piękne plaże idą w parze z historyczną architekturą, a skąd blisko zarówno do plaż na północy, jak i do pięknych miasteczek położonych w głębi kraju jak Guimaraes czy Braga.

Jeśli szukamy piękna przyrody i mniej turystycznych atrakcji, wybierzmy „interior”. W głąb kraju możemy pojechać szlakiem słynnych portugalskich winnic, czyli wzdłuż malowniczej doliny Douro, ciągnącej się na wschód od Porto i dalej na północ. Warto też dać porwać się urokowi parków narodowych, a tych w Portugalii nie brakuje: od tego wokół gór Sierra da Estrela – na wschód od uniwersyteckiego miasta Coimbra – przez park we wspomnianej dolinie Douro, tuż przy granicy z Hiszpanią. Po drodze możemy zatrzymać się na chwilę w niepozornej miejscowości Vila Nova de Foz Côa, która słynie ze rysunków naskalnych liczących ponad 20 tysięcy lat. Wyjątkowy w swojej urodzie jest znajdujący się na północy park Peneda-Geres. Piękne lasy, ukryte między pagórkami jeziora, trasy dla zaawansowanych piechurów i zapalonych rowerzystów.  Na tych, którzy chcą tu spędzić więcej czasu, czeka otoczone drzewami schronisko.

W tych wszystkich miejscach trafimy na pyszną lokalną kuchnię i to, co w Portugalii najlepsze –wino o bogatych walorach smakowych. I jedno, i drugie czeka tu na turystów przez okrągły rok!

Portugalia to ojczyzna odkrywców, portów i zabytków . Do czasów wielkich odkryć ten fragment Półwyspu Iberyjskiego, na którym znajduje się Portugalia uznawany był za koniec świata. Teraz dla wielu jest najpiękniejszym zakątkiem w tej części Europy.

Do terytorium państwa należą także 2 regiony autonomiczne: archipelag wysp wulkanicznych – Azory i Madera. Portugalski krajobraz jest mocno zróżnicowany. Jest to kraina bogata zarówno w rzeki, lasy i doliny na północy, jak i urozmaiconą linię brzegową, obejmującą plaże, klify i jaskinie, na południu. Kraj, którego krajobraz ulega diametralnym zmianom na niewielkich odległościach.
W Portugalii zetkniemy się z klimatem atlantyckim i śródziemnomorskim, Północ jest stosunkowo chłodniejsza (w górach zdarza się nawet śnieg) niż Południe (w niektórych miejscach można opalać się niemal cały rok). Zimy są łagodne, temperatura rzadko spada poniżej 0oC!, przeciętnie jest ok. 10-12 oC. Natomiast, styczeń to czas dojrzewania pomarańczy i innych owoców cytrusowych.

Historia Portugalii wywarła ogromny wpływ na kulturę tego kraju: w architekturze i sztuce widoczne są wpływy mauretańskie i orientalne.
Przez ponad trzy tysiące lat przez terytorium dzisiejszej Portugalii przetaczały się rozmaite cywilizacje; kultury Fenicjan, Greków, Celtów, Kartagińczyków, Rzymian i Arabów pozostawiły tam swój ślad. W XV w. nieustraszeni portugalscy żeglarze pod wodzą Vasco da Gamy odkrywali nowe terytoria, przyczyniając się do rozkwitu zamorskich posiadłości Portugalii. Założony w roku 1290 Uniwersytet w Coimbrze jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie.

Będąc w Portugalii można trafić na jedno z ważniejszych i większych świąt w kraju – Noc świętego Jana w Porto. Święty Jan, po portugalsku Săo Joăo, jest opiekunem miasta i z tego powodu kultywowana jest tu stara, jeszcze XII-wieczna (z pewnością o korzeniach pogańskich), tradycja ulicznych świętojańskich zabaw. Życie portuenses – mieszkancow Porto – przenosi się w tym czasie na świeże powietrze, a ulice miasta toną w kwiatach. Już kilka dni przed 24 czerwca kupuje się doniczki z miejscową odmianą bazylii, nazywanej manjericăo, ktorymi dekoruje się stoły w każdym domu i ogrodzie w Porto. Święto rozpoczyna się w mieście by zakończyć hucznym karnawałem na plaży. Dzieci i dorośli uderzają się w ten dzień „na szczęście” plastikowymi młotkami, a w nocy puszczają papierowe balony (Tradycja młotkow ma niewiele ponad 10 lat, wcześniej zaopatrywano się w kwiaty czosnku (o alho porro) na długich łodygach i to one służyły do ulicznych „bitew”.). „Festa” z muzyką zaczyna sie na Aliados, jednym z głównych placów miasta, a potem, jak co roku, wielotysięczny tłum, prawdziwa rzeka ludzi, przemieszcza się najpierw głównymi arteriami Porto, potem wzdłuż rzeki Douro, aż nad morze, gdzie okolo godziny 2 w nocy zabawa kończy się jednym z najpiekniejszych i najbardziej widowiskowych wydarzeń. Mieszkańcy puszczają setki kolorowych, papierowych balonów, które unoszone ogrzanym przez umieszczone wewnatrz świeczki powietrzem, powoli wzlatują ku górze. Młodzież do rana pali ogniska i bawi sie na plaży. obowiązkowym punktem zabawy są pokazy ogni sztucznych odbywające się do północy w kilku różnych punktach miasta. Najbardziej efektowny jest ognisty spektakl na dwupoziomowym XIX-wiecznym stalowym moście na rzece, którego jednym z konstruktorów był Eiffel. Jest to jeden z pięciu mostów miasta łączacych ze sobą strome i wysokie brzegi Douro.
W Portugalii popularne są też walki byków. Ale nie jest to tak brutalna odmiana tych walk jak choćby w Hiszpanii. Tutaj byka się nie zabija tylko unicestwia.

Portugalczycy maja również swoja muzykę. To piękne i płynące z duszy fado. Są to nastrojowe melodie opowiadające o żegludze, samotności, miłości i wielu innych sprawach życia codziennego..
Kuchnia portugalska to głównie owoce morza oraz różne gatunki ryb. Narodową potrawą jest bacalhau (suszony i solony dorsz) przyrządzany na ponad 300 sposobów.

W Portugalii, podobnie jak w Hiszpanii, istnieje tradycja sjesty, która pozwala odpocząć w czasie najgorszego upału. Oznacza to, że większość sklepów, mniejszych muzeów i urzędów pocztowych jest nieczynna w porze obiadowej, zwykle od 12.30 do 14.30 (lub 15.00). Wyjątek stanowią banki, które są zawsze czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.00. Sklepy otwiera się około godz. 9.00; po sjeście czynne są aż do godziny 19.00 lub 20.00. Z wyjątkiem większych miast, sklepy zamknięte są od południa w sobotę do poniedziałku rano. Natomiast większe centra handlowe czynne są przez siedem dni w tygodniu. Muzea, kościoły i zabytki można zwiedzać w godz. 10.00-12.30 i 14.00-18.00 (większe obiekty czynne są również w porze obiadowej). Większość muzeów i zabytków zamknięta jest w poniedziałki.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od stolicy kraju, Lizbony z uroczą XVIII wieczną dzielnicą Baixa i Rossio, a także Alfamą, gdzie pośród wąskich, pełnych zakamarków uliczek słychać wieczorami pełen tęsknoty głos pieśniarzy fado i niepowtarzalne brzmienie portugalskiej gitary. Prawdziwym arcydziełem jest zachodnia część miasta z wieżą Belem i klasztorem Hieronimitów wpisanym na listę UNESCO. Innymi ciekawymi miejscami w Portugalii, jest drugi dom pieśni fado oraz miejsce narodzin wyśmienitego, wzmacnianego wina portugalskiego – miasto Porto. Często odwiedzanym miejscem jest też Fatima – centrum kultu maryjnego. Portugalia to także klifowa linia wybrzeża w południowym regionie kraju – Algarve i piękne plaże, jak np. Praia da Marinha w Lagoa, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Portugalia - Wspomnienia z podróży

2 marca 2018 Jak zwiedzać miasto, które w zasadzie wiele zabytków nie ma. A przynajmniej nie jakichś spektakularnych. Kościoły owszem są, nawet dość stare, kilka pałaców, placów, muzeów. Ale bez większego szału. A jednak Porto ma moc przyciągania. I urzekania w zasadzie od pierwszej chwili....

2 listopada 2017 Fatima to jedno z najważniejszych centrów kultu Maryjnego w świecie katolickim – cel pielgrzymek ludzi z całego świata. W tym miejscu w 1917 roku Matka Boska ukazała się trójce dzieci. Obecnie znajduje się tu Bazylika oraz plac dwukrotnie większy od placu św. Piotra w Rzymie. Wbrew...

26 września 2016 Jednym z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych na wybrzeżu Algarve i na pewno jednym z piękniejszych jest Lagos. Lagos to tętniące życiem miasto pełne życia, klubów nocnych, turystycznych atrakcji i przepięknych skalistych plaż. Jednak jest to także miasto pełne historii i...

30 sierpnia 2016 Zanim polecimy do Lizbony, poćwiczmy nogi, bo zwiedzając to miasto trzeba się sporo nachodzić i to często wspinając pod górę. Lizbona bowiem, położona jest na 7 wzgórzach, a na każdym wzgórzu znajduje się coś ciekawego do zobaczenia. Obszar dzisiejszej Lizbony zamieszkany był co...

To miasteczko może zaskoczyć. Położone 25 km od Lizbony na wzniesieniach, otoczone przepiękną zielenią zadziwia stylem zupełnie różnym od stolicy. Kilkaset lat popularności tego miejsca sprawiło, że powstały tu przepiękne pałace i rezydencje otoczone przepiekną roślinnoscią w tym...

23 sierpnia 2016 Coimbra jest trzecim co do wielkości miastem w Portugalii, dawną stolicą państwa, miejscem narodzin sześciu królów Portugalii a obecnie miastem studenckim z najstarszym Uniwersytetem w kraju. Miasto założyli Rzymianie i nazwali je Eminium. Pozostawało jednak w cieniu sąsiedniej osady...

Portugalia - Aktywności sportowe

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Portugalia - Komunikacja

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Portugalia - Kulinaria

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Portugalia - Kultura, zabytki i rozrywka

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Portugalia - Noclegi

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Portugalia - Porady prawne

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Portugalia - Przyroda

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Portugalia - Warto wiedzieć

26 września 2016 Jednym z najbardziej popularnych ośrodków turystycznych na wybrzeżu Algarve i na pewno jednym z piękniejszych jest Lagos. Lagos to tętniące życiem miasto pełne życia, klubów nocnych, turystycznych atrakcji i przepięknych skalistych plaż. Jednak jest to także miasto pełne historii i...
Portugalia - Warto wiedzieć - Zobacz wszystkie porady

Portugalia - Warto zobaczyć

18 sierpnia 2016 Wznosi się w miejscu, gdzie 13 maja 1917 roku, troje pastuszków bawiło się „budując niewielki murek, kiedy nagle zobaczyli błyskawicę, która ich przestraszyła i dlatego zebrali swoje stado, aby wrócić do domu”. Autorem koncepcji projektu jest architekt holenderski Gerard van...
Portugalia - Warto zobaczyć - Zobacz wszystkie porady

Portugalia - Zdrowie

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu