Liban

flag_of_lebanon-svg
W starożytności na terenie Libanu znajdowała się Fenicja, od VII w. p.n.e. kolejno pod panowaniem Asyrii, Babilonii, Persji, Macedonii, Ptolemeuszy, Seleucydów. W latach 64-63 p.n.e. wchodzi w skład rzymskiej prowincji Syrii; po rozpadzie cesarstwa rzymskiego w 395 należy do Bizancjum, w VII wieku obszar podbity przez Arabów zjednoczonych w ramach kalifatu, następnie we władaniu kolejno Tulunidów, Ichszydydów i Fatymidów. W latach 1098–1291 zajmowany przez krzyżowców, następnie zdobyty przez mameluków z Egiptu, w XVI wieku część Imperium Osmańskiego, od 1861 autonomia w obrębie państwa tureckiego, podczas I wojny światowej Liban był okupowany przez Francuzów i Wielką Brytanię. Od 1920 na mocy postanowień konferencji w San Remo należał wraz z Syrią do terytorium mandatowego Francji przekształconego w 1926 w republikę. W 1941 ogłoszenie formalnej niepodległości, uznanej w 1943. Liban jest państwem współzałożycielem Ligi Państw Arabskich i członkiem ONZ.

Liban - Informacje ogólne

W starożytności na terenie Libanu znajdowała się Fenicja, od VII w. p.n.e. kolejno pod panowaniem Asyrii, Babilonii, Persji, Macedonii, Ptolemeuszy, Seleucydów. W latach 64-63 p.n.e. wchodzi w skład rzymskiej prowincji Syrii; po rozpadzie cesarstwa rzymskiego w 395 należy do Bizancjum, w VII wieku obszar podbity przez Arabów zjednoczonych w ramach kalifatu, następnie we władaniu kolejno Tulunidów, Ichszydydów i Fatymidów. W latach 1098–1291 zajmowany przez krzyżowców, następnie zdobyty przez mameluków z Egiptu, w XVI wieku część Imperium Osmańskiego, od 1861 autonomia w obrębie państwa tureckiego, podczas I wojny światowej Liban był okupowany przez Francuzów i Wielką Brytanię. Od 1920 na mocy postanowień konferencji w San Remo należał wraz z Syrią do terytorium mandatowego Francji przekształconego w 1926 w republikę. W 1941 ogłoszenie formalnej niepodległości, uznanej w 1943. Liban jest państwem współzałożycielem Ligi Państw Arabskich i członkiem ONZ.

Liban – Oficjalna nazwa: Republika Libańska
Liban – Ustrój: republika
Liban – Stolica: Bejrut
Liban – Język: arabski
Liban – Waluta: 1 funt libański = 100 piastrów

Od 1991 roku, kiedy zakoczona została trwająca 16 lat, wyniszczająca kraj wojna domowa, Liban poczynił znaczne postępy zmierzające do odbudowy instytucji politycznych i przywrócenia suwerenności kraju. W układzie z Taif, którego celem było zjednoczenie narodu, Libańczycy przyjęli bardziej sprawiedliwy system polityczny – formalizując podział stanowisk w rządzie według klucza wyznaniowego, dali muzułmanom możliwość większego wpływu na procesy polityczne.

Od zakończenia wojny domowej kilkakrotnie przeprowadzono w Libanie wybory, milicja została osłabiona lub rozwiązana, a Libańskie Siły Zbrojne (LSZ) rozciągnęły władzę centralnego rządu na dwie trzecie kraju.

Hezbollah, radykalna partia szyicka, nie złożyła broni. Zagraniczne siły zbrojne w dalszym ciągu okupują teren Libanu. Izrael utrzymuje wojsko w południowym Libanie. Syria utrzymuje w Libanie 25 000 żołnierzy, którzy stacjonują głównie w Bejrucie, na północy kraju i w dolinie Bekaa.

Rozmieszczenie wojsk syryjskich w czasie wojny domowej usankcjonowała prawnie Liga Państw Arabskich, a następnie porozumienie z Taif. Damaszek usprawiedliwia swoją ciągłą obecności w Libanie postępującym osłabieniem libańskich sił zbrojnych, władaniami Bejrutu oraz niepowodzeniem prób wprowadzenia przez rząd libański reform konstytucyjnych przyjętych w porozumieniu z Taif.

Informacje ogólne

Ludność: W Libanie mieszka 3 826 018 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 367 mieszk./km².
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Libanu wynosi 10 400 km².
Strefa czasowa: GMT + 2.00

Kod telefoniczny i ważniejsze numery telefonów

Kod telefoniczny +961

Elektryczność

Elektryczność: 110/220V / 50 Hz

Przepisy prawne

Posiadanie narkotyków i handel nimi są surowo karane.

Ubezpieczenia

Polisy polskich firm ubezpieczeniowych nie są honorowane z powodu braku umowy z libańskimi firmami ubezpieczeniowymi.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością nie występuje, choć zdarzają się przypadki okradania cudzoziemców. Należy ograniczyć poruszanie się po terenach zamieszkanych przez radykalne społeczności muzułmańskie.

Cło, wizy, paszport

Od 31 października 2002 r. obywatele polscy udający się do Libanu w celach turystycznych otrzymują na granicy 1miesięczną wizę pobytową, którą można bez problemu przedłużyć do 3 miesięcy. Mimo że przepis mówi o bezpłatnych wizach, w praktyce władze libańskie pobierają opłatę skarbową w wysokości 33 USD (50 000 LL) za wizę na okres 1 miesiąca lub 17 USD za wizę do 15 dni (na granicy należy wykupić znaczki skarbowe). Przy składaniu aplikacji wi­zowej w Ambasadzie Libanu wskazane jest przedstawienie rezerwacji hotelowej bądź zaproszenia od obywatela Libanu z kserokopią pierwszej strony jego paszportu. Wizę zbiorową dla grupy powyżej 8 osób (grupy turystyczne, sportowcy) można uzyskać po wcześniejszym otrzymaniu zgody Süreté Générale. Wizę uprawniającą do pracy można uzyskać tylko w Ambasadzie Li­banu w Warszawie po uprzednim otrzymaniu zgody libańskiego Ministerstwa Pracy. Zgodę na pobyt stały mogą uzyskać cudzoziemcy mający zezwolenie na pracę (minimum 6 miesięcy), żony lub małżonkowie obywateli libańskich i Palestyńczyków rezydujących w Libanie od 1948 r., cudzoziemcy studiujący na uczel­niach w Libanie, duchowni skierowani na misje itp. Wizy tranzytowe na 48 godzin wydawane są bezpłatnie. Od kobiet w wieku 17–30 lat przy wjeździe do Libanu wymaga się podania dokładnego adresu pobytu, okazania biletu powrotnego, a także zgody Süreté Générale na wjazd (tzw. promesa wjazdowa); praktycznie nie mają one możliwości uzyskania wizy wjazdowej na granicy z wyjątkiem portu lotniczego w Bejrucie. Z tego powodu przed podróżą do Libanu powinny one uzyskać wizę. Trudności z uzyskaniem wizy mogą mieć kobiety, które wcześniej pracowały w Libanie jako artystki i masażystki – są one obowiązane uzyskać zgodę Süreté Générale. Przy wjeździe turyści wypełniają karty przekroczenia granicy z danymi osobowymi. Szczególnie ważne jest, aby podany adres pobytu w Libanie był zgodny z rzeczywistym. W przypadku zmiany miejsca pobytu należy niezwłocznie powiadomić o tym kompetentne władze, gdyż w przeciwnym razie służby graniczne mają prawo do deportacji lub zatrzymania do wyjaśnienia. Wymogi te (dokładne podawanie adresu pobytu w Libanie, posiadanie biletu powrotnego na termin określony) nie dotyczą następujących osób:
– żon obywateli libańskich, uchodźców palestyńskich oraz żon obywateli syryjskich, które wcześniej nie pracowały w Libanie jako artystki lub masażystki (po przedstawieniu aktu małżeństwa);
– kobiet, które nigdy nie pracowały w Libanie jako artystki lub masażystki i podróżują w towarzystwie jednego z rodziców, rodzeństwa, męża lub dzieci; – matek żon obywateli libańskich (po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego pokrewieństwo);
– wszystkich kobiet wchodzących w skład oficjalnych delegacji oraz legitymujących się paszportami służbowymi lub dyplomatycznymi.

Przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Osoby, które w paszportach mają potwierdzenie pobytu w Izraelu, nie mogą wjechać do Libanu. Nie ma obowiązku udokumentowania odpowiednich środków finansowych na czas pobytu.

Nie ma ograniczeń we wwożeniu, wymianie i wywożeniu pieniędzy. Libańskie prawo celne jest liberalne, trzeba jednak pamiętać, że nie wolno wwozić ani wywozić bez specjalnych zezwoleń broni palnej. Inne przepisy celne nie odbiegają od standardowych. Przy wyjeździe z Libanu obcokrajowiec ma możliwość uzyskania zwrotu 10procentowego podatku VAT za towary kupione w Libanie o wartości powyżej 200 USD i po przedstawieniu faktury VAT. Na granicy urzędy celne pobierają kwotę gwarancyjną w wysokości 3500 USD od samochodu osobowego i 750 USD od motocykla. Kwota ta jest w całości zwracana właścicielowi przez ten sam urząd celny przy wyjeździe pod warunkiem bezwypadkowej jazdy na terenie Libanu. Obowiązuje zakaz użytkowania w celach prywatnych samochodów z silnikiem wysokoprężnym.

Meldunek

Nie ma obowiązku meldunkowego.

Komunikacja

Generalnie nie ma ograniczeń, ale należy zachować szczególną ostrożność w strefie graniczącej z Izraelem. Wejście na teren obozów uchodźców palestyńskich nie jest wskazane ze względów bezpieczeństwa i wymaga zgody miejscowych władz.

W Libanie nie ma lotów wewnętrznych. Autobusy kursują między Bejrutem a większymi miastami, lecz najpopularniejszym środkiem transportu są taksówki.

Informacje dla kierowców

Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy, natomiast polskie jest honorowane przez 3 miesiące od wjazdu. Należy obowiązkowo ubezpieczyć samochód od odpowiedzialności cywilnej.

Zdolności płatnicze

Praktycznie wszędzie można dokonywać transakcji w dolarach amerykańskich lub euro.

Co zabrać ze sobą?

Okulary przeciwsłoneczne, filtr ochronny, kapelusz do ochrony przed słońcem • Lekkie, bawełniane ubranie na lato i cieplejsze na zimę • Latarka (miasta nie są oświetlone nocą)

Jak dojechać

Do Libanu dolecieć można z większości europejskich stolic, wielu krajów Środkowego Wschodu, a także Australii i Singapuru. Z Syrii dotrzeć można samochodem lub autobusem.KulturaZ uwagi na różnorodność religijną nie obowiązują jednolite normy zwyczajowe.

Zalecane szczepienia, higiena

W Libanie nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne i nie ma obowiązku szczepień. Zalecane jest spożywanie wody z wodociągów miejskich po przegotowaniu bądź wody mineralnej. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy, jednak wiąże się ze stosunkowo wysokimi opłatami. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 40 do 50 USD (bez badań uzupełniających). Doba w szpitalu kosztuje od 150 do 200 USD. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

Klimat, pogoda, średnie temperatury

Liban położony jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego, jednak rzeźba terenu modyfikuje w znacznym stopniu warunki klimatyczne tego kraju.

Kuchnia

W kuchni tej przeważają owoce, warzywa oraz fasola. Libańczycy bardzo lubią i często jedzą baraninę. Posiłek libański składa się z wielu przystawek zwanych mezze, głównego dania oraz z sałatki i deseru.

Liban - Wspomnienia z podróży

Nie ma jeszcze relacji dla tego regionu

Liban - Aktywności sportowe

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Liban - Komunikacja

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Liban - Kulinaria

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Liban - Kultura, zabytki i rozrywka

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Liban - Noclegi

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Liban - Porady prawne

5 października 2016 Na wjazd do Libanu Polacy muszą mieć wizę. Na stronie ambasady znajdziecie wszystkie informacje dotyczące procedury wizowej. Ambasada informuje też, że „Obywatele Polski mogą w celach turystycznych otrzymać wizę do Libanu na przejściach granicznych”. Faktycznie, w środku nocy, bez...
Liban - Porady prawne - Zobacz wszystkie porady

Liban - Przyroda

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Liban - Warto wiedzieć

Na wjazd do Libanu Polacy muszą mieć wizę. Na stronie ambasady znajdziecie wszystkie informacje dotyczące procedury wizowej. Ambasada informuje też, że „Obywatele Polski mogą w celach turystycznych otrzymać wizę do Libanu na przejściach granicznych”. Faktycznie, w środku nocy, bez...
Liban - Warto wiedzieć - Zobacz wszystkie porady

Liban - Warto zobaczyć

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu

Liban - Zdrowie

Nie ma jeszcze porad dla tego regionu