Odwiedź 4 miasta, w których kręcono znane filmy

Set jetting, czyli turystyka filmowa z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Za granicą fani kina podróżują śladami „Władcy Pierścieni”, „Kodu da Vinci” czy serii o Harry’m Potterze. W Polsce najpopularniejszymi miejscami są Sandomierz (za sprawą „Ojca Mateusza”) oraz mała wieś Jeruzal, czyli fikcyjne Wilkowyje z serialu „Ranczo”. Jednak to nie jedyne filmowe lokalizacje, które powinien odwiedzić miłośnik kultowych polskich filmów i seriali. Poznaj 4 miasta, w których kręcono znane produkcje!

Jest wiele powodów, dla których wybieramy się na wakacje do odległych miast. Niektórzy lubią zwiedzać zabytki, inni liczą na ciekawe atrakcje i festiwale. Są też tacy, których fascynuje historia danego miejsca zamknięta w filmie, serialu lub książce. Wraz z siecią hoteli AccorHotels wybraliśmy 4 lokalizacje, gdzie kręcono kultowe polskie filmy. Można w ten sposób poznać miasto z zupełnie innej strony i spędzić nietypowy weekend.

Trójmiasto śladami polskich cinkciarzy
Pierwsza komedie w reżyserii Olafa Lubaszenki, czyli „Sztos”, a później również „Sztos 2”, na długo zapadły w pamięć miłośnikom polskiego kina lat 90. Film opowiada o losach dwóch cinkciarzy, czyli oszustów nielegalnie obracających walutami. Już sam tytuł produkcji mówi sam za siebie – „sztos” to w slangu cinkciarzy szybkie działanie lub oszustwo.

Jednak nie tylko kwestia scenariusza, reżysera i znanych aktorów zaważyła o sukcesie filmu „Sztos” – swoją rolę odegrała również sceneria, czyli Trójmiasto. Kultowy hotel Grand, czyli Sofitel Grand Sopot, dworzec oraz ulica Kordecka w Sopocie, ulica Orłowska w Gdyni – to tylko niektóre z miejsc uwiecznionych na nagraniach.

 

Alternatywna rzeczywistość w Wieliczce
Polska komedia stulecia, przedstawiająca wizję przyszłości, w której żyją same kobiety. W ich uporządkowanym świecie pojawia się dwóch mężczyzn, którzy nie potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. To bardzo uproszczony opis fabuły filmu „Seksmisja”, który stał się prawdziwym sukcesem polskiej kinematografii.

Co ciekawe, „Seksmisja” kręcona była m.in. w Wieliczce, a dokładnie w kopalni soli. Groty kopalni na czas produkcji zamieniły się w podziemne miasto, które główni bohaterowie, Maks i Albert, odkryli w trakcie ucieczki z Archeo. Za to ujęcia w willi Jej Ekscelencji kręcone były w Łodzi.

Podczas wyjazdu śladami „Seksmisji” poza Wieliczką i Łodzią warto także odwiedzić Kraków – miasto Jerzego Stuhra, aktora grającego jedną z głównych ról w filmie.

Karierowicz z Łodzi i okolic
Jak z prostego chłopaka stać się wysoko postawionym politykiem? Przez przypadek – tak, jak zrobił to główny bohater filmu „Kariera Nikosia Dyzmy”. Fragmenty filmu kręcone były w Łodzi m.in. w pałacu Hertzów, którego wnętrza zaaranżowano na filmowy gabinet ministra rolnictwa Jaszuńskiego. Obecnie pałac należy do łódzkiej Akademii Medycznej, a w budynku mieści się rektorat Uniwersytetu Medycznego.

„Karierę Nikosia Dyzmy” poza Łodzią kręcono również w Pabianicach. Już w pierwszych minutach filmu pojawia się miejscowy cmentarz. W filmie zobaczymy też: mauzoleum Kindlerów, ul. Mariańską, biurowiec oraz willę (która była rezydencją Nikosia) przy ul. Partyzanckiej.

W trakcie zwiedzania miasta tropem komedii Jacka Bromskiego warto również zainteresować się innymi miejscami ważnymi dla polskiej kinematografii – w końcu stolica województwa łódzkiego jest jej kolebką.

Faraon na polskiej pustyni
„Faraon” – polski film z 1966 roku, który został nominowany do Oscara w kategorii „film nieanglojęzyczny”. Na jego produkcję poświęcono aż 3 lata, a miejsca akcji ulokowano w trzech krajach. Co ciekawe, obok krajobrazów Uzbekistanu i Egiptu w ekranizacji powieści Bolesława Prusa można było zobaczyć polskie tereny. Jednym z nich była Pustynia Błędowska.

Pustynia Błędowska w województwie śląskim to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Warto wyruszyć Szlakiem Pustynnym i na dłużej zatrzymać się w miejscowości Kluczy, gdzie znajduje się punkt widokowy na całą pustynię. Po podróży można odwiedzić również Katowice i skorzystać z licznych miejskich atrakcji.

Trójmiasto, Wieliczka, Łódź czy województwo śląskie to tylko wybrane lokalizacje, w których kręcono polskie filmy. Zachęcamy do odkrywania innych filmowych miast i miejscowości, bo to świetny pomysł na wycieczkę tematyczną. Warto w swoich wakacyjnych planach uwzględnić dorobek polskiej kinematografii. Więcej ciekawych miejsc można znaleźć na stronie AccorHotels.


Źródło