Dzięki 500+ wydamy więcej na urlop!

W roku ubiegłym najczęstszym wyborem Polaków było 4-7 dni w apartamencie lub kwaterze prywatnej nad Bałtykiem. Okazuje się, że i w tym roku Polacy preferują te rodzaje obiektów, może ze względu na stosunkowo niską cenę adekwatną do komfortu wypoczynku. Rodziny częściej wybierają niezależne apartamenty o lepszym standardzie i wyposażeniu. „Dodatkowym czynnikiem wpływającym na ożywienie krajowego rynku turystycznego w bieżącym roku jest program „Rodzina 500 plus”. Dzięki dodatkowym środkom więcej rodzin, których do tej pory nie było na to stać, będzie mogło pozwolić sobie na wakacyjny wypoczynek”. – mówi Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Kwatery prywatne wybrało aż 40% użytkowników, z kolei na apartamenty zdecydowało się 31%. Najwidoczniej Polacy cenią sobie swobodę i niezależność. Mniej osób decyduje się na niskobudżetowe obiekty takie jak pensjonaty (14%). Rzadziej urlop spędzamy w willach (4%) i domkach wypoczynkowych (7%).

Zródło Noclegowo.pl

Źródło Noclegowo.pl

Jeżeli chodzi o ceny to najwięcej wyniosą nas wakacje nad morzem. Najdroższe jest Trójmiasto gdzie w Gdańsku średnio za nocleg zapłacimy 132 zł, zaś w Sopocie 129zł. Osoby, które chciałyby wypocząć na plaży, jednak nie dysponują dużym budżetem powinny
wybrać Ustkę (66zł/osobę/dobę), Świnoujście (73zł/osobę/dobę) lub Łebę (64zł/osobę/dobę). Średnie ceny noclegów w tych miejscowościach są także niższe niż wypoczynek w górach. Noc w Stolicy Tatr w tym roku kosztować będzie średnio 114zł, czyli o około 30zł mniej niż w roku 2015. Noc w mniejszej miejscowości górskiej na przykład w Karpaczu to koszt 103 zł. Warto jednak pamiętać, że często do cen noclegów doliczane są takie opłaty jak: klimatyczne, za parking, sprzątanie, dostawkę łóżka turystycznego dla dzieci, wypożyczenie sprzętu (leżak, rower), za pobyt z pupilem czy za klimatyzację.

 

srednie_cenyJak spędzamy czas?

Wciąż nieustająca moda na aktywny tryb życia bez wątpienia odbiła swoje piętno na formach spędzania urlopu. Polacy częściej decydują się na zwiedzanie na dwóch kółkach, naukę nowych sportów wodnych itp. „Oprócz mody, spowodowane jest to stale poprawiającą się infrastrukturą oraz podażą tego typu ofert. Powstaje coraz więcej ścieżek i szlaków rowerowych, modernizowana jest infrastruktura dla sportów wodnych, powstają szlaki konne, coraz bardziej popularny jest rodzinny wypoczynek w ośrodkach dysponujących np. stadninami.” – komentuje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. Najczęściej decydujemy się na wyjazdy 6-7 dniowe. Być może to optymalny czas na zregenerowanie sił. Częste są także wyjazdy 1-3 dniowe, taki okres wybiera ponad 22% wczasowiczów. „Analizując podróże krajowe krótkookresowe, najwięcej wyjazdów
odnotowano w sierpniu (3 mln), ale dość dużą popularnością cieszą się również wyjazdy w marcu, czerwcu i lipcu(…)” – zaznacza Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Najrzadziej wypoczywamy ponad 2 tygodnie, na dłuższy urlop decyduje się niespełna 2% użytkowników serwisu Noclegowo.pl.

W ile osób podróżujemy?

Z danych zgromadzonych przez serwis Noclegowo.pl wynika, że ponad 40% Polaków podróżuje w parach, 24% to grupy czteroosobowe. Popularne są też wyjazdy trzyosobowe, na nie decyduje się 20% podróżujących. Rzadziej wybieramy wypoczynek w większych grupach liczących powyżej 5 osób. Być może spowodowane jest to trudnościami ze znalezieniem noclegów dla większej ilości osób, zwłaszcza, gdy poszukujemy go na ostatnią chwilę.

Wakacje w Polsce coraz popularniejsze

Coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie urlopu w kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Mondial Assistance na tegoroczny urlop wybiera się ponad 17 milionów osób z czego aż 73% planuje wypoczynek w kraju. Może ma na to wpływ sytuacja międzynarodowa. Dane zgromadzone przez Polską Izbę Turystyki również to potwierdzają, według nich w tym roku ok. 75% osób, spośród tych, którzy w ogóle wyjadą planuje pozostać w kraju. „Już od wielu lat proporcje te są podobne. W tym roku faktycznie znacznie wzrosła liczba osób, które deklarują, że wyjadą na wakacje do Polski (o 1,8 mln więcej) i nakłada się to na lekki spadek sprzedaży wyjazdów zagranicznych” – zaznacza prezes PIT Paweł Niewiadomski. Polska jest także krajem niezwykle atrakcyjnym. Warto zarówno odkrywać nowe miejsca, jak i wracać do tych już poznanych, by sprawdzić jak się zmieniły. Daje także szeroki wachlarz możliwości. „Miłośnicy morza mogą wypoczywać w gwarnych kurortach, ale również cieszyć się ciszą podczas długich spacerów kilometrami pustych jeszcze plaż czy uprawiać sporty wodne. Wybierając góry warto pamiętać, że to nie tylko oblegane Tatry, ale również mniej popularne Beskidy czy Sudety i jeszcze wciąż dzikie Bieszczady. W czasie wakacji w
Polsce warto odwiedzić także miejsca mało znane. Można podpatrywać ptaki nad Biebrzą czy Wartą, poznać smak regionalnych potraw w gospodarstwach agroturystycznych czy przejechać się drezyną albo kolejką wąskotorową. Promując wypoczynek w kraju, Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje również pilotażową akcję „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”, która odbędzie się od 23 do 25 września 2016 r.” – mówi Katarzyna Kopeć-Ziemczyk, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Sportu i Turystyki. Warto również zaznaczyć, że Polska uchodzi za jeden z najspokojniejszych i najbezpieczniejszych krajów Europy, co potwierdził ranking brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nasz kraj znalazł się pośród najbezpieczniejszych państw w skali całego świata.

Komfort to…
Bezkonkurencyjnym wyznacznikiem komfortu znów okazał się dostęp do Internetu, o który Polacy pytali tuż po w pełni wyposażonej łazience znajdującej się w pokoju oraz lodówce. Coraz popularniejsze staje się spędzanie wakacje w towarzystwie pupila, o taką możliwość pytał średnio co trzeci użytkownik. Coraz częściej pojawiają się także bardzo precyzyjne wymagania na przykład odległość od morza do maksymalnie 800 metrów:

Baza obiektów noclegowych jest coraz bogatsza. Oferty są zróżnicowane i dostosowane do potrzeb wczasowiczów. Oczywiście warto wcześniej rozpocząć poszukiwanie idealnego miejsca noclegowego, wiąże się to zarówno z niższą ceną, jak i szerszym wyborem. Jednak obecnie poszukiwanie noclegu „na ostatnią chwilę” nie stanowi już tak dużego problemu, zwłaszcza jeżeli jesteśmy gotowi zrezygnować z niektórych wymagań.